Spotkanie uczniów klas VI - VIII z funkcjonariuszem Policji

W dniu 13 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas VI - VIII z funkcjonariuszem policji, panią Pauliną Matysiak. Na spotkaniu poruszono temat profilaktyki uzależnień. Przedstawiciel policji przedstawił informacje o zagrożeniach zdrowotnych, społecznych, ekonomicznych i moralnych spowodowanych zażywaniem szkodliwych substancji oraz wskazał możliwości radzenia sobie z nimi.

Podczas zajęć zostały podane przykłady młodych ludzi, którzy kierowani ciekawością, bądź chęcią przypodobania się towarzystwu, spróbowali dopalaczy, a w konsekwencji uzależnili się od nich, tracąc cenne zdrowie lub nawet życie. Okazuje się, że w składzie mogą znaleźć się związki, takie same, jak w trujących śmiertelnie muchomorach, żrące środki chemiczne oraz wiele innych nieznanych substancji. Pani policjant podkreśliła, że ten, kto kupuje takie preparaty, podpisuje na siebie wyrok śmierci, gdyż na ratunek często jest za późno. Omówiono również szkodliwość działania i skutki uboczne sięgania po napoje energetyczne, palenie e-papierosów. Funkcjonariusz policji przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi.

Głównym celem zajęć, było zwrócenie uwagi, że życie wolne od substancji psychoaktywnych i przemocy pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przez wieloma życiowymi tragediami. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które prowadząca udzielała odpowiedzi.

(K. Rudowski)
(RJ)