19.02.2020 r. - Święto Patrona

To wyjątkowy dzień w kalendarzu każdego roku szkolnego dla naszej szkoły – rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, patrona szkoły.
W wolnym od zajęć edukacyjnych dniu, uczniowie wraz z nauczycielami realizowali najpierw wcześniej zaplanowane i zaproponowane przez zespoły klasowe zajęcia, związane z tematyką nawiązującą do prac Kopernika oraz wagi nauki i  wiedzy w życiu Człowieka.

Dzień Patrona w „6” już od wielu lat jest okazją do przedstawienia społeczności szkolnej Uczennic i Uczniów na miarę Kopernika, czyli szkolnych prymusów w  klasach IV-VIII. W bieżącym r.szk. dyplomami uznania uhonorowani zostali również najlepsi czytelnicy spośród pierwszo-, drugo- i trzecioklasistów. Można śmiało powiedzieć, że Szóstka wierna takiej tradycji, jest prekursorem święta nauki, które jako Dzień Nauki Polskiej jest dzisiaj oficjalnie po raz pierwszy obchodzone.

Gościem Specjalnym, który został zaproszony do naszej szkoły był dr Adrian Topolski – pracownik naukowy  Wydziału Chemicznego  Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, który przyjechał z wykładem dotyczącym Mikołaja Kopernika – jego mniej znanych osiągnięć i talentów. Miło było usłyszeć, że wszyscy: my społeczność SP6 i pracownicy oraz słuchacze Uniwersytetu, jesteśmy jakby jedną Rodziną, bo mamy tego samego Patrona.

Pan dr A. Topolski przybliżył istotę obu teorii: geo- i heliocentrycznej. Opowiadając o Koperniku jako ekonomie wyjaśnił teorię wartości rynkowej pieniądza, którą opisał Kopernik, ponadto wszyscy zrozumieli jaki był wkład Patrona – stratega w obronę Olsztyna przed Krzyżakami, próbowali też zrozumieć twierdzenie Kopernika i jego dwóch poprzedników o współistniejących: ruchu obrotowym i prostoliniowym.

Żegnając się z uczniami wyjątkowy Gość przekazał na ręce Pani Dyrektor prezent: dwie plansze z okresowym układem pierwiastków – cenne bo z logo UMK w Toruniu, częstował słodkościami i stanął do wspólnych zdjęć z rozentuzjazmowanymi uczniami. Znalazł też chwilę na rozmowy z uczniami, którzy byli szczególnie zaintrygowani wykładem i chcieli rozwinąć tematy, o których usłyszeli.


(tekst: K.Hetlof)
(Zdjęcia: Sz. Kaczmarek)
(RJ)