30.09.2016 r. - 60-lecie Szkoły Podstawowej nr 6

"Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina..."

W piątek 30 września 2016r nasza szkoła obchodziła jubileusz 60 – lecia włączenia w granice miasta i nadania jej nazwy SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 W ZDUŃSKIEJ WOLI.

Jubileusz rozpoczęto Mszą w Kościele pod wezwaniem Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Po Mszy nastąpiło przejście do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Pani dyrektor Marzena Jaruga serdecznie powitała wszystkich przybyłych na jubileusz: byłych i obecnych pracowników szkoły, uczniów, absolwentów, i zaproszonych gości. Przedstawiła wydarzenia i fakty z kart historii szkoły. W trakcie przemówienia min. stwierdziła: „Z kosmicznej perspektywy 60 lat życia naszej szkoły jest tylko krótkotrwałym błyskiem, efemerydą, niewiele znaczącym elementem Układu Słonecznego, ale dla wielu z nas ta szkoła była lub jest ośrodkiem jego Wszechświata. Dlatego jest mi niezmiernie miło, że zechcieliście Państwo towarzyszyć nam w dzisiejszej uroczystości. Z zadumą myślimy też o pedagogach, absolwentach i pracownikach szkoły, którzy odeszli. Pomimo że nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad swojego istnienia. … Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostaną w pamięci, przywoływane dźwiękiem szkolnego dzwonka. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Ten dzień to czas wspominania koleżanek, kolegów i nauczycieli. To także czas wzruszeń i refleksji nad mijającym czasem, bo powrót do szkoły to powrót do tego, co w pamięci ocalało, jako obraz najpiękniejszych lat życia. …”.  Po wystąpieniu pani dyrektor Marzeny Jarugi gratulacje z okazji jubileuszu, oraz życzenia następnych wielu lat pomyślności wypowiedzieli kolejno: pan Piotr Niedźwiecki-Prezydent miasta Zduńska Wola, pan Dawid Mazurkiewicz-przedstawiciel Biura Poselskiego Grzegorza Schreibera, pan Piotr Polak - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, pan Czesław Gołoś- kierownik szkoły w latach 1961-63,Pan Witold Oleszczyk- absolwent naszej szkoły, a obecnie Wójt Gminy Zapolice, Pani Anna Borkiewicz-przedstawiciel ZNP, delegacja dyrektorów zduńskowolskich, dyrektorzy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach, pani Sylwia Muzyka-Stasiak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Maria Donat – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury, Dzieci i Młodzieży, pan Andrzej Brodzki – Prezes Porozumienia Ponad Podziałami, Ksiądz Prałat Ryszard Kucharski. Po przemówieniach przedstawiono prezentację multimedialną, która przeniosła nas w niezwykła podróż ścieżką szkolnych lat od roku 1956, dzięki której uświadomiliśmy sobie jak wiele zmieniło się w ciągu tych 60 lat.

Po oficjalnej części przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu  uczniów, rodziców i absolwentów. Na początku przenieśliśmy się z naszymi wspaniałymi przedszkolakami do Krainy Lodu, następnie umilili nam czas nasi uczniowie: Zuzia, Kuba, Kasia, Wiktoria, Szymon i Jula. Rodzice chętnie z nami współpracują, angażując się również w życie kulturalne naszej szkoły. Mieliśmy okazję się o tym przekonać słuchając piosenki pt. „ Małe tęsknoty” w wykonaniu pani Katarzyny Matusiak wraz z córką Leną. Iza Wartalska-, zwyciężczyni Międzynarodowego Festiwalu Tańca, to nasza absolwentka kochająca nie tylko taniec, ale i współpracę z dawną podstawówką, o czym mogliśmy się przekonać oglądając przepiękny pokaz tańca w wykonaniu pani Izy, przygotowanych przez nią absolwentek i obecnych uczennic. Natalia Jarosławska obecnie pedagog, wokalistka zespołu „Drużyna Wawrzyna” to kolejna uzdolniona absolwentka, która zaśpiewała utwór pt. „ Uciekaj moje serce”. Z przyjemnością obejrzeliśmy taniec przygotowany przez  Magdalenę  Łyczkowską –  instruktorkę tańca, absolwentkę, która wybrała naszą szkołę również dla swojego syna i która od lat chętnie pomaga w przygotowywaniu układów tanecznych dla naszych uczniów. Na zakończenie naszej uroczystości zaśpiewała pani Aleksandra Okrasa-Wachowska-solistka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Pani Aleksandra znakomicie wykorzystuje swoje wybitne możliwości wokalne koncertując na estradach całego świata. Cieszymy się, że mimo wielu zajęć znalazła czas i zechciała do nas przyjechać. Po zakończeniu części artystycznej przybyli goście, absolwenci, uczniowie zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność materiałów. Aby ułatwić zwiedzającym „podróż sentymentalną” w przeszłość, przygotowano liczne ekspozycje, prezentacje, wystawy prac uczniów. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia. Iluż wzruszeń i radości dostarczyło przekładanie kart starych ksiąg, oglądanie zdjęć koleżanek i kolegów z klasy, odczytywanie wpisów do Pamiątkowej Księgi. Na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie bardzo smaczny poczęstunek oraz jubileuszowa  pamiątka w postaci folderu i  kalendarza  wydanego z okazji 60- lecia szkoły. Część artystyczną przygotowali nauczyciele: Elżbieta Gogulska, Magdalena Galert, Ewelina Majkowska i Robert Jeger.

(tekst: A.Borkowska, zdjęcia: A.Maciejewska, T.Maciejewski)(RJ)