20.09.2016 r. - Wycieczka do Wielunia i Załęcza

Dnia 20 września 2016 roku dzieci z klasy III b i III e były na wycieczce w Wieluniu i Załęczu. Zwiedziły Muzeum Ziemi Wieluńskiej, stację hydrologiczno-meteorologiczną, kościół kolegiacki , mury obronne miasta, bramy historyczne i miejsca pamięci narodowej. 

W dziale archeologicznym  muzeum obserwowały sposób wzniecania  ognia za pomocą krzemienia. Zobaczyły ogromne żelazne kule armatnie. Poznały narzędzia do pracy w domu i w polu. Były to między innymi: wrzeciona, krosna , żelazko z duszą, tara do prania, pług, brony, maszyny do kruszenia i łamania łodyg lnu. Próbowały  mielić ziarna za pomocą żaren. Z uwagą słuchały informacji o dziejach  i folklorze  regionu oraz zwyczajach panujących w dawnych domostwach. Poznały stroje ludowe, kulturę przyjmowania gości   i spożywania posiłków oraz wystrój wnętrz i sztukę ludową. Obejrzały pamiątki i zdjęcia oraz film o nalocie Niemiec na bezbronne miasto.

Przewodnik oprowadził dzieci po mieście, opowiadał o murach obronnych, Bramie Krakowskiej, Bramie Kaliskiej i pomnikach. W kościele kolegiackim Bożego Ciała dzieci poznały legendę o powstaniu Wielunia. Zobaczyły pomnik poświęcony ludziom poległym podczas  niemieckiego nalotu   1 września 1939 roku oraz pomnik Wieczna Miłość poświęcony pokojowi na świecie.

W  Stacji Meteorologicznej poznały narzędzia do pomiaru składników pogody, poletko doświadczalne oraz nowoczesną aparaturę pomiarową.

 Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego zobaczyły  Granatowe Źródła oraz jaskinie, zwiedzały kamieniołomy i poznały przekrój geologiczny ziemi. Szukały krzemieni i skał wapiennych z odciskami amonitów. Każdy coś ciekawego znalazł. Bawiły się na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZHP "Nadwarciański Gród" i robiły pamiątkowe zdjęcia. Wycieczka była wspaniała. Dostarczyła wiele wiadomości, doświadczeń  i wrażeń.  Opiekunowie: Bożena Piatczyc, Magdalena Galert, Krzysztof Rudowski. (tekst: B.Piatczyc; zdjęcia: M.Galert)(RJ)